Karar istatistikleri

Adalet Bakanlığı İçtihat

Adalet Bakanlığı İçtihat, 1.332 karar: kanun yararına bozma, kanun yararına bozma isteminin reddi ve bozma oranları, yıllara ve birimlere göre dağılım ve en çok anılan kanun maddeleri. Kayıtlar 2007–2024 yıllarını kapsar.

Karar
1.332

en çok 2015 yılında

Yıllar
2007–2024

18 yıl

Birim
29

en çok: 1. Ceza Dairesi

En yeni karar
28.11.2024

en eski: 23.01.2007

Yıllara göre karar sayısı

2015 en çok kararın verildiği yıl (225). Grafik bu kaynaktaki kayıtlı kararları gösterir; kaynağın bütün arşivini yansıtmayabilir.
Yıllara göre karar sayısı
YılKarar
20072
20081
200948
201017
2011101
20122
20133
20148
2015225
2016176
2017221
201874
201940
202051
2021156
2022122
202365
202420

Birimlere göre

Kararların dairelere ve kurullara dağılımı; yeterince kaydı olan birimin kendi sayfası var.

Diğer 24 birim582%44
  1. 67. Ceza Dairesi77%5,8
  2. 711. Ceza Dairesi70%5,3
  3. 812. Ceza Dairesi66%5,0
  4. 919. Ceza Dairesi55%4,1
  5. 102. Ceza Dairesi50%3,8
  6. 115. Ceza Dairesi44%3,3
  7. 1213. Ceza Dairesi39%2,9
  8. 1315. Ceza Dairesi30%2,3
  9. 149. Ceza Dairesi28%2,1
  10. 156. Ceza Dairesi23%1,7
  11. 1620. Ceza Dairesi21%1,6
  12. 1718. Ceza Dairesi20%1,5
  13. 1823. Ceza Dairesi15%1,1
  14. 1917. Ceza Dairesi9%0,7
  15. 2016. Ceza Dairesi8%0,6
  16. 21Ceza Genel Kurulu7%0,5
  17. 2212. Hukuk Dairesi6%0,5
  18. 2314. Ceza Dairesi5%0,4
  19. 2416. Hukuk Dairesi3%0,2
  20. 251. Hukuk Dairesi2%0,2
  21. 267. Hukuk Dairesi1%0,1
  22. 2715. Hukuk Dairesi1%0,1
  23. 2819. Hukuk Dairesi1%0,1
  24. 2921. Ceza Dairesi1%0,1

Hüküm eğilimi

Yıl başına en sık hüküm sonuçlarının payı. Bir kararda birden çok sonuç olabilir.

  • Kanun yolu
  • Kanun yararına bozma
  • Kanun yararına bozma isteminin reddi
  • Bozma
  • Dava sonucu
  • Mahkûmiyet

Yalnız en az 5 kararı olan yıllar gösterilir; atlanan yıllar … ile belirtilir.

Yıl başına hüküm sonucu payları (yüzde)
YılKararKanun yararına bozmaKanun yararına bozma isteminin reddiBozmaMahkûmiyet
202420%30%70%0%0
202365%52%46%0%0
2022122%79%11%9,0%5,7
2021156%76%18%9,0%1,9
202051%73%22%2,0%0
201940%48%38%2,5%0
201874%38%55%2,7%1,4
2017221%53%38%3,2%3,2
2016176%60%34%4,5%4,0
2015225%52%34%11%2,7
20148%88%13%0%0
2011101%60%13%24%4,0
201017%53%35%24%0

Birimlere göre hüküm eğilimi

En çok kararı olan birimlerde hüküm sonuçlarının payı.

  • Kanun yolu
  • Kanun yararına bozma
  • Kanun yararına bozma isteminin reddi
  • Bozma
  • Dava sonucu
  • Mahkûmiyet

Yalnız en az 5 kararı olan birimler gösterilir.

Birim başına hüküm sonucu payları (yüzde)
BirimKararKanun yararına bozmaKanun yararına bozma isteminin reddiBozmaMahkûmiyet
1. Ceza Dairesi311%74%17%6,4%0
10. Ceza Dairesi124%60%31%1,6%0
8. Ceza Dairesi110%55%37%2,7%7,3
4. Ceza Dairesi108%20%39%43%5,6
3. Ceza Dairesi97%72%26%1,0%7,2
7. Ceza Dairesi77%68%30%1,3%2,6
11. Ceza Dairesi70%80%13%5,7%1,4
12. Ceza Dairesi66%62%32%0%1,5
19. Ceza Dairesi55%42%49%3,6%3,6
2. Ceza Dairesi50%48%64%2,0%8,0

En çok anılan kanunlar

Bu kaynaktaki kararların kaçında anıldığı.

  1. CMKCeza Muhakemesi Kanunu1.291%97
  2. TCKTürk Ceza Kanunu863%65
  3. 5275Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun247%19
  4. 65456545 sayılı Kanun104%7,8
  5. 765765 sayılı Kanun102%7,7
  6. 55605560 sayılı Kanun73%5,5
  7. 6136Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun66%5,0
  8. 5320Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun65%4,9
  9. 7201Tebligat Kanunu50%3,8
  10. 647647 sayılı Kanun50%3,8

En çok anılan maddeler

Maddeyi anan karar sayısı.

  1. CMK m. 309Ceza Muhakemesi Kanunu1.144%86
  2. TCK m. 62Türk Ceza Kanunu450%34
  3. TCK m. 52Türk Ceza Kanunu292%22
  4. CMK m. 231Ceza Muhakemesi Kanunu278%21
  5. TCK m. 191Türk Ceza Kanunu133%10
  6. TCK m. 86Türk Ceza Kanunu126%9,5
  7. CMK m. 223Ceza Muhakemesi Kanunu114%8,6
  8. TCK m. 53Türk Ceza Kanunu112%8,4
  9. TCK m. 50Türk Ceza Kanunu87%6,5
  10. TCK m. 51Türk Ceza Kanunu80%6,0